+38(095) 51 67 991  +38(098) 208 39 04
+38(050) 900 65 49  +38(097) 640 08 03

АВІАХІМІЧНІ РОБОТИ

1Андрій Полухін, кандидат економічних наук, завідувач відділом технічного і технологічного переоснащення сільського господарства Всеросійського науково-дослідного інституту економіки сільського господарства (при Орловському госагроуниверситете)

Найбільш поширений хімічний метод боротьби з шкідниками і хворобами сільськогосподарських культур заснований на обробці рослин обприскуванням або запиленням отрутохімікатами.

Терміни обробок обумовлюються даними Державної карантинної інспекції та лабораторій на основі осінніх, весняних і літніх обстежень щодо визначення видового і кількісного складу шкідників та хвороб. Найбільший ефект захисні заходи дають при проведенні їх у максимально стислі терміни - протягом трьох, максимум п'яти днів, що не завжди можна забезпечити наземними способами внесення засобів захисту рослин. Це загальна проблема російського сільського господарства - недотримання технології вирощування культур: з-за відсутності або несправності наземної техніки (обприскувачів, тракторів) господарства просто не здатні обробити в потрібні терміни необхідну площу посівів.

У багатьох випадку на допомогу таким господарствам може прийти мала авіація. При очевидній дорожнечу її послуг у порівнянні з наземними способами обробки авиаобработка має ряд переваг. Перше з них - надлегкі літальні апарати працюють в 10-12 разів продуктивніше (реально досягається денна продуктивність літака при химобработке сільгоспкультур - 500-1000 га). Завдяки високій продуктивності мала авіація дозволяє в стислі агротехнічні строки контролювати чисельність шкідників, запобігати появі хвороб, боротися з бур'янами. Авіація залишається незамінною у боротьбі з особливо небезпечними шкідниками - сараною і луговим метеликом, коли потрібна швидка обробка величезних площ. Мала авіація підвищує якість врожаю з допомогою пізніх підживлень, не ушкоджуючи рослини. Вона ефективна на десикації високостеблових рослин, наприклад соняшнику. Літаки роблять свою роботу навіть тоді, коли наземна техніка не може вийти в поле з-за високої вологості грунту.

В результаті сільгосппідприємства завдяки авиахимработам можуть домогтися підвищення врожайності на 15-35% і більше, одночасно поліпшивши якість продукції рослинництва.

Крім усього іншого, результати наукових досліджень, практичні оцінки підтверджують можливість зниження норм застосування хімічних засобів при авиаобработках. Досягається зниження з допомогою ультрамалообъемной технології внесення препаратів, застосовуваної на надлегких літальних апаратах. Ця технологія забезпечує зменшеними дозами задану високу біологічну ефективність обробки, що дозволяє економити до половини коштів на дорогі засоби захисту рослин.

Обробка поля за допомогою авіації здійснюється без вильоту за межі поля, обмеженого лесопосадками, з проходом на такій висоті, при якій химраствор потрапляє на бур'янисті рослини не тільки зверху аркуша, але і знизу завдяки потужному турбулентного потоку за штовхає гвинтом літака.

Важливим для господарств є те обставина, що літак не вимагає спеціальних майданчиків, він може працювати на невеликих полях або на ділянках грунтових доріг розміром 50 на 100 метрів. Не потрібно спеціальної завантажувальної площадки для засобів заправки хімпрепаратами. Контроль якості авіахімробіт здійснюється замовником безпосередньо на обробленій площі, де зміни помітні візуально практично через три години після обробки.

Зовсім не випадково, наприклад, у Франції щорічно тільки за допомогою надлегкої авіації обробляється понад 500 тис. га сільськогосподарських угідь. В США щорічно близько 8 тисяч надлегких літальних апаратів обробляють до 100 млн га! В результаті авиаобработок американські фермери відзначають зростання врожайності сільгоспкультур на 10-15% завдяки відсутності технологічної колії і більш якісній обробці посівів.